Історія кота Касика почалась влітку 2022 року, адже саме тоді він з'явився у Центральній міській бібліотеці ім. Василя Земляка, його знайшла директорка міських публічних бібліотек "ЛІТтера", Лариса Харчук.

Через війну постраждало багато тварин, хтось опинився на вулиці, когось власники вимушено залишили. Самостійно вижити в таких умовах тваринам дуже важко і вони потребують людської підтримки. На початку війни бібліотеки стали волонтерським пунктом допомоги для людей, а також пунктом прихистку для тварин. Спільно з КЗ ”Центр захисту тварин” міста Житомира бібліотеки приймали пухнастиків на тимчасове перебування, а потім прилаштовували їх у родини. Зараз в міських публічних бібліотеках “ЛІТтера” живе три котики, які вже стали бібліотечними знаменитостями, один із них - Касик

Касику за підрахунками близько року, тож влітку можна буде святкувати його перший ювілей. Він ще юний, але має справжній котячий характер та власну думку. З його ім'ям - досить цікава історія, адже спочатку це була Кассандра. Ім'я, яке наділяє свого власника сильним характером, активністю та яскравою красою. Але з часом Кассандра виявилась парубком, тому вже на чоловічий манер називаємо його Касик. “Погугливши”, можна знайти цікаву інформацію: якщо ставити наголос на другий склад “Каси́к”, то це культурно-історичний термін, який означає вождь; а ще у деяких країнах Латинської Америки, Іспанії так називають вельми іменитих персон, тож Касик у нас вельми іменита “персона” в бібліотеці, який вражає всіх своєю красою у самісіньке серце. Він має небесний колір очей, довгі вуса, пухнастий хвіст та світле забарвлення, а ще дуже ніжний голос, коли каже котяче “Няв”.

Ми відповідально ставимось до тварин, тому Касик стерилізований, має всі необхідні щеплення та ветеринарний паспорт, адже ще одним другом тварини має бути ветеринар. У бібліотеці закріплено кілька працівників, які відповідають за Касика. Вони слідкують, щоб у котика завжди була чиста вода, достатньо їжі та прибраний туалет. Касик їсть вологий та сухий корм марки “Клуб 4 Лапи” й обожнює всілякі котячі смаколики. Зазвичай корм купуємо самі, але є відвідувачі, які також приносять його у подарунок для Касика. А ще Касик любить заглядати в обідню перерву в кабінети до працівників. Іноді йому важко відмовити, щоб не поділитись чимось смачненьким.

Кожного ранку Касик чекає на працівників та зустрічає відвідувачів бібліотеки. Цілий день чергує на бібліотечному посту, щоразу долучається до формування гуманітарної допомоги та допомагає волонтерам й працівникам плести маскувальні сітки, заряджаючи їх своєю позитивної енергією на перемогу. Також в його обов'язки входить кототерапія з дітками та дорослими. У вільний час він читає книги, а в обід може подрімати на диванчику або ж у своєму ліжечку. Касик любить бавитись з іграшками, особливо з м’ячиками, а ще ховатись у коробках. Якщо погода хороша, то Касик охоче йде прогулятись у дворі, нюхає квіти на клумбах, куштує зелену травичку та спілкується з іншими чотирилапими. Він долучається та цікавиться усім, що відбувається в бібліотеці. Згодом бібліотекарі почали запускати книжкові проєкти “Почитаю котику” та готувати книжкові виставки про котів.

У вільний від роботи час наш котик підробляє ще й фотомоделлю, тож відвідувачі обожнюють робити з ним селфі. Ми намагаємось ловити цікаві моменти з Касиком. Зазвичай ділимось фото та відео у соціальних мережах. Але він, як і людина, не завжди хоче фотографуватись та відстоює свій власний простір, а ми його поважаємо. А ще - Касик рекламує книги видавництва “Наш формат“, амбасадором якого є міські публічні бібліотеки Житомира, а наш Касик відповідно є представником від бібліотек. Тому він має насичене котяче життя.

Касика можна довго описувати: він комунікабельний, але іноді трішки кусючий, а іноді аМУРррний, вражає красою, культурний та креативний, адже підробляє у сфері культури. А ще він має лагідний, тоненький голосочок, як у янгола голос, аристократичні риси, акробатичні здібності,  авторитет серед працівників і чотирилапих відвідувачів. Касик сміливий, спритний, іноді смішний та справжній серцеїд. Його поведінка залежить від настрою, іноді він більш екстраверт й охоче йде на контакт, а іноді інтроверт й потребує власного простору й тиші.

Касик вільно пересувається бібліотекою та місцями з відкритим доступом для відвідувачів. Він має почесне звання волонтера, є нашим кототерапевтом, фотомоделлю, книжковим експертом, екскурсоводом, майстром на всі лапки. У нічний час Касик залишається у “своєму кабінеті”, де має свій будиночок, доступ до води, їжі, туалету та іграшок, якими полюбляє бавитись.

Як говорять, без кота нема життя. Іноді Касик приходить на щотижневі наради та полюбляє сидіти в кріслі директора з поважним виглядом. Разом з бібліотекарями проводить екскурсії музейним простором “ЗемлякOPEN” та тішить відвідувачів своєю присутністю. Він завжди перший там, де щось відбувається. Його котяче “Няв” може підняти настрій. Він створює атмосферу затишку в бібліотеці, де є книги, кава та котики. Ми теж навчаємось у тварин, насамперед любити, турбуватись та піклуватись про когось, адже як писав Антуан де Сент-Екзюпері у книзі «Маленький принц»: «Ми відповідальні за тих, кого приручили».

22.05.2023


Всі права захищено © ЦМБ ім. В. Земляка 2021р. Офіційний сайт