21 квітня 2023 року у Центральна міська бібліотека ім. Василя Земляка відбулися урочистості з нагоди відзначення 100-річчя українського письменника та кіносценариста Василя Земляка (Вацлава Вацека, чеха за походженням) та презентація музейного простору "ЗемлякOPEN"
Кожен гість заходу під чаруючі звуки віолончелі зміг отримати символічне побажання від Василя Земляка на крилах лебедів, образ яких проходить крізь творчість письменника. А в холі бібліотеки насолодитись виставкою картин Миколи Максименка в рамках проєкту "Земляк і земляки".
Захід розпочала Лариса Харчук, директорка ЛІТтера - бібліотеки міста Житомира словами відомого кобзаря Тараса Шевченка.
Почесними гостями заходу стали другий посол Чеської Республіки в Україні Ян Худоба та Людмила Чижевська, ГО «Житомирська спілка волинських чехів», які оголосили про старт Всеукраїнського літературознавчого конкурсу "Всесвіт Земляка".
"Я дуже радий перебувати тут, тому що відчуваю, що я серед друзів. Я вражений, коли бачу, скільки різних цікавих заходів у вас відбувається на честь 100-річчя Василя Земляка, скільки планів ви маєте. Я радий оголосити новий Всеукраїнський конкурс "Всесвіт Земляка" під патронатом посольства Республіки Чехія в Україні", – сказав другий секретар посольства Республіки Чехія в Україні Ян Худоба.
Також завітали Анатолій Душко, начальник Управління культури та туризму Житомирської обласної військової адміністрації та Ілона Колодій, начальник Управління Культури Житомирської Міської Ради, які відзначили почесними подяками усіх, хто працював над створенням музейного простору "ЗемлякOPEN" та створенням культурних продуктів: Юлія Ковшун, Ірина Григоренко, Катерина Бабенко, Валентина Забродська, Віра Шматенко.
Відбулось нагородження цьогорічних лауреатів премії ім. Василя Земляка Ольги Бортник та Валерія Хмелівського представниками Житомирської обласної організації Національної спілки письменників України, Світланою Гресь та Григорієм Цимбалюком.
Також на урочистості приїхали гості із села Миколаївки Вінницької області, ГО «Голендерські чехи», які привезли символічний мішечок із землею з батьківщини письменника, ясени та подарували їх бібліотеці, а також представили макет хати, в якій жив Вацлав Вацек.
Історична та архівна складова заходу була представлена Сергієм Бовкуном, який подарував бібліотеці унікальні архівні відео із живим голосом Василя Земляка.
На символічній гойдалці на фоні кадрів із кінофільму «Вавилон ХХ» гойдався герой роману Василя Земляка «Лебедина зграя» Фабіян, декламуючи монолог-опис вавилонської гойдалки.
У межах заходу були також презентовані культурні продукти:
  • InstaStories Василя Земляка;
  • відеопрезентація «Онлайнмузей Василя Земляка»;
  • ретроспектива «Я поведу вас у вічність»;
  • лепбук «Співець рідної сторони».

"У нас з'явився інтерактивний онлайнпродукт – відеопрезентація діяльності Василя Земляка як письменника під назвою "Я вас поведу у вічність", – розповідає Лариса Харчук. – Крім цього, ми розробили "InstaStories Василя Земляка", в якій стисло і зрозуміло розповіли про творчий і життєвий шлях письменника. Також створили лепбук "Співець рідної сторони" – інтерактивну книжку, що працює в 3D-вимірі. Дітям цікаво, занурюючись у цю багатофункціональну книгу, відповідати на запитання, досліджувати біографію письменника і в незвичній формі знайомитися з його творчістю і культурною спадщиною".

Справжньою окрасою заходу стали виступи зразкового хору «Gloria» Житомирської музичної школи №1 ім. Б. М. Лятошинського та квартету «Непереможні» КЗ «Палац культури» ЖМР, танцювального клубу «Ретро» та звуки чарівної бандури.
На завершення заходу пролунали патріотичні вірші однієї із лауреаток премії Василя Земляка Людмили Крикливець.
Символічним зв’язком між Житомирщиною та Вінниччиною, Україною та Чехією стануть ясени, з Миколаївки, висаджені учасниками заходу.

Дякуємо усім, хто долучився до цього заходу.

Як це було, дивіться у сюжетах.

26.04.2023


Всі права захищено © ЦМБ ім. В. Земляка 2021р. Офіційний сайт