Історія успіху «ЛІТтера» – бібліотек міста Житомира

Бібліотеки міста Житомира почали кардинально змінюватись у 2018 році, сформувавши спільну місію: «Надавати можливості, розкриваючи потенціал!». Зовнішня трансформація розпочалась зі створення бренду «ЛІТтера». Користувачі кожен по-своєму розуміють цей бренд: для одного – це літературна ера, для іншого – літературна тераса, а ще для когось - просто література або культурна територія, а все разом - багатогранні проєкти в бібліотеці.

Ми орієнтуємось на запити нашої громади та потреби користувачів. Сучасна бібліотека – це культурний простір для освіти, творчості, дозвілля, розвитку та спілкування.

Початком трансформації бібліотек стало створення на базі Центральної міської бібліотеки ім. Василя Земляка Університету людей поважного віку. Завдяки освіті впродовж життя та організації дозвілля людей поважного віку, оволодіння навичками комп'ютерної та цифрової грамотності, участь у майстер-класах з декоративно-прикладного мистецтва, петриківського розпису, української вишивки - дали можливість напрацювати вміння і розвинути талант близько 800 студентам віком 55+.

Здобуття знань, освоєння вмінь та навичок в золотому віці на базі бібліотек стали джерелом реалізації потенціалу танцювального клубу "Ретро" на "Всеукраїнському Форумі людей поважного віку" та Третій Міжнародній зустрічі-фестивалі можливостей людей поважного віку "ЗОЛОТІ РОКИ 2019". Історія успіху налічує близько 70 учасників цього проєкту.

Реалізовано проєкт Історичний екскурс «З любов’ю до Житомира», який включав  в себе екскурсію Житомиром у супроводі історика–краєзнавця, інтерактивну зустріч на базі бібліотек та перегляд анімаційного фільму про місто. До екскурсу долучились більше 1500 учнів навчальних закладів міста.

Ми перші в Україні запустили на базі бібліотек «Табір книголюбів», спрямований на змістовне дозвілля дітей та популяризацію читання. За цей період близько 1000 учнів початкових класів відпочили у таборі.

Найактивніші - отримали звання «Творчі книголюби» і взяли участь у проєкті - квесті «З любов’ю до Житомира», як новій формі популяризації книги, визначних історичних та туристичних місць міста Житомира.

А також – мали можливість розвинути свої вміння та спробувати себе в ролі журналіста, письменника, актора, режисера, що трансформувалося в організацію постійно діючої «Театральної майстерні». Результатом став випуск брошури «Живи Житомиром»,  в основі якого – власні розповіді та малюнки дітей про своє місто.

З вересня 2020 року на базі Центральної міської бібліотеки ім. Василя Земляка діє Театральна майстерня «ТеМа» - інноваційна бібліотечна послуга в рамках проєкту «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги». Мета послуги - розвиток творчих здібностей у дітей та опанування ними професійних навичок акторської майстерності через взаємодію з викладачем-актором, мистецтвом та літературою.

Протягом 2019-2020 років бібліотеки міста Житомира спільно з громадською організацією «Дивосвіт» реалізували проєкт «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), результатом якого стало підвищення інформаційної обізнаності громадян з питань децентралізації, їхньої активної позиції та участі у житті громади, вирішенні проблемних питань та сприяти розвитку місцевого самоврядування.

Також, влітку 2020 року, у співпраці з Житомирським військовим інститутом ім. С. П. Корольова проведено Всеукраїнський онлайн-конкурс творчих робіт дітей «Дитинство в долонях захисників». Роботи близько 130 учасників конкурсу у День захисника України знайшли своїх героїв на передовій.

Ми популяризуємо книгу на рівні міста. Запустили разом з департаментом освіти Житомирської міської ради та управління Культури Житомирської Міської Ради конкурс дитячого читання «Чемпіон зі швидкочитання», до якого долучилося 236 книголюбів міста Житомира.

Протягом 2019-2020 років представники Центральної міської бібліотеки ім. Василя Земляка спільно з громадською організацією «Дивосвіт» реалізовували проєкт «Медійна грамотність для людей поважного віку» від громадської організації «Центр Поділля-Соціум» за підтримки проєкту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізовувався міжнародною організацією Internews. Результатом тренінгів для людей поважного віку стало набуття ними навичок медійної грамотності, безпечного перебування в соціальних мережах та Інтернеті.

Розглядаючи бібліотеку як культурну індустрію, ми задіяли близько 150 соціальних партнерів, спонсорів, приватних підприємців, видавців міста, що стало можливим під час реалізації таких проєктів, як «Дитячі кімнати у бібліотеках» та «Шахові кімнати», «Літня бібліотека» та «Казкова бібліотека», акції «Прокачай мозок та м’язи» тощо.

На базі бібліотек-філіалів міської бібліотечної системи діє «Інтелектуальна мережа» шахових клубів як для любителів, так і для професійних гравців. Бібліотека підтримує розвиток шахів і надає можливість проводити на своїй базі професійні змагання та фестивалі, такі як «Кубок Святого Миколая», «Покровський кубок», «Житомир Шаховий».

Одним із найяскравіших проєктів є «Казкова бібліотека», реалізований до Міжнародного дня дитячої книги, коли казка стала реальністю для 1200 юних читачів, а бібліотекарі перетворилися на казкових героїв. Партнерами і спонсорами КЗ «Централізована бібліотечна система» ЖМР у проведенні свята стали відомі українські видавництва  «Ранок» та «Зелений пес»,  а також місцеві заклади культури та дозвілля: Житомирський академічний театр ляльок, міський Палац культури,  Квеструм «60 хвилин». Завітав на свято і наш земляк - талановитий дитячий письменник та ілюстратор - Кузько Кузякін.

Наразі ми маємо відповідати сучасним реаліям та викликам сьогодення, вміти працювати в інших площинах. Так, з початком карантину, розпочали дистанційне навчання для бібліотекарів задля самоосвіти та саморозвитку. Бібліотекарі сьогодні створюють сучасний бібліотечний онлайн контент для соціальних мереж. Приємно, що нас читає вся Україна, наші публікації поширюють, рекомендують та використовують.

Під час карантину для користувачів впроваджено послугу «Книга додому або Книгоноша». Кожен житомирянин міг скористатись цією послугою.

В умовах карантину реалізовано проєкт «Літня бібліотека», який існує два роки поспіль, метою якого стала популяризація книги та читання, здорового способу життя, змістовного та пізнавального дозвілля і відпочинку всієї родини в Гідропарку міста.

Разом із бібліотекою змінились і наші користувачі. У міській  бібліотечній системі вперше було запроваджено єдиний електронний читацький квиток, який дає можливість знайти необхідну книгу у будь-якій бібліотеці системи за допомогою «Електронного каталогу» на сайті littera.zt.ua. Вже 8 700 житомирян ідентифікують його як сучасний «паспорт читача».

Усі наші заходи та проєкти спрямовані на підвищення рівня читацької активності та компетентності, промоцію читання і книги, формування культури читання в українському суспільстві, згідно «Концепції державної політики щодо розвитку видавничої справи та популяризації читання».

В наших бібліотеках інноваційно, тут  «щасливі люди читають книжки і п’ють каву».

11.12.2020

Всі права захищено © ЦМБ ім. В. Земляка 2021р. Офіційний сайт