ПЛАН ЗАХОДІВ

 до відзначення 100-річчя від дня народження

ВАСИЛЯ ЗЕМЛЯКА

З 19 по 21 квітня 2023 року відбудуться урочисті заходи з нагоди відзначення 100-річчя від дня народження українського письменника Василя Земляка (Постанова Верховної Ради України «Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках» від 17.12.2021 № 1982-IX), чиє ім’я носить Центральна міська бібліотека м. Житомира.

19 квітня, 15:00

Перегляд кінофільму «Вавилон ХХ» (режисер Іван Миколайчук, за мотивами роману Василя Земляка «Лебедина зграя») у кінотеатрі ім. Івана Франка.

21 квітня, 10:00

Покладання квітів біля меморіальної дошки, присвяченої Василю Земляку (колишнє приміщення редакції газети «Житомирщина», вул. Лятошинського, 16).

ОСНОВНІ УРОЧИСТОСТІ

21 квітня, 12.00

Місце проведення: Центральна міська бібліотека ім. Василя Земляка КЗ «Міські публічні бібліотеки» (Добровольчих батальйонів, 3), які працюють під брендом ЛІТтера https://www.facebook.com/1LITTERA       

 1. Відкриття музейного простору «ЗемлякOPEN»;
 2. Виставка картин «Українське село» житомирського художника Миколи Максименка (у межах проєкту «Земляк і земляки» та до відзначення 100-річчя від дня народження художника 2024 року).
 3. Вручення літературної премії імені Василя Земляка.
 4. Презентація культурних продуктів:
 • відеоретроспектива «Я поведу вас у вічність»;
 • відеопрезентації «InstaStories Василя Земляка» та «Онлайн музей Василя Земляка»;
 • лепбук «Співець рідної сторони».
 1. Оголошення Всеукраїнського літературного конкурсу «Всесвіт Земляка», присвяченого 100-річчю від дня народження Василя Земляка, під патронатом Посольства Чеської Республіки в Україні.

 

Гості заходу:

 • Ян Худоба, другий секретар посольства Республіки Чехія в Україні;
 • делегація етнічних чехів із села Миколаївки, батьківщини Василя Земляка;
 • спільнота чехів ««Житомирська спілка волинських чехів»;
 • Житомирська обласна організація Національної спілки письменників України;
 • лауреати премії ім. Василя Земляка попередніх років;
 • історики, краєзнавці, літератори;
 • творча інтелігенція Житомирщини.

КОРОТКА ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА

Василь Сидорович Земляк (Вацлав Вацек  23.04.1923 - 17.03.1977) — український письменник і кіносценарист, лауреат Шевченківської премії (1978), за походженням – чех. Батьківщиною письменника є мальовниче Полісся – Вінничина. Його дитинство пов’язане із селом Миколаївка, де він закінчив чеську семирічку, а студентські роки пройшли у Житомирському сільськогосподарському інституті на агрономічному факультеті (1950). У роки німецько-радянської війни партизанив, працював у підпіллі, саме у цей час і з’являється псевдонім Василь Земляк. З травня 1946 до серпня 1951 року Василь Земляк працює у редакції обласної газети «Житомирщина».

Потужний талант письменника, наснажений любов’ю до рідної землі та ненавистю до фашистських окупантів, проявився у романах «Лебедина зграя» та «Зелені млини», повістях «Рідна сторона», «Кам’яний брід», «Гнівний Стратіон». «Підполковник Шиманський» тощо.

За його сценаріями створено художні фільми: «Вавилон-ХХ» (роман «Лебедина зграя»), «Люди моєї долі», «Олесь Чоботар», «Останній патрон», «Дочка Стратіона».

17.04.2023


Всі права захищено © ЦМБ ім. В. Земляка 2021р. Офіційний сайт